Поезія інновацій

Український поет та засновник видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" Іван Малкович поділився своїм баченням конкуреції, сучасного українського культурного простору і його перспектив, під час виступу у креативному  просторі «Часопис».

 

 

 

 

 

 

Про інновації

Електронні книжки з часом  витіснять звичайні, і це цілком логічно. Цивілізація не стоїть на місці, вже з 1960-х років людство невпинно прямує в космос. Наближається ера мандрів. Як забрати в космос музику, поезію, книжки? За міжпланетного способу життя для бібліотек просто не залишиться місця.

Я не можу відповісти на питання, які ілюстрації я люблю більше – реальні чи електронні. Це як театр  і кіно, синтезатор і рояль –  вони просто співіснують. Майстер  є майстер, і не важливо, які інструменти  він використовує. Щось має залишитись після нас: живопис – на полотні, а ілюстрації – чому б і не в електронному вигляді.

Головна задача для кожної компанії – завжди бути адекватними часу. Якщо люди переходять на електронні книжки, треба робити якісний продукт вже на цьому рівні. Ми створили електронну інтерактивну книжку «Снігова Королева. Крім тексту казки вона наповнена іграми та інтерактивними елементами: там є дзеркало, що спотворює відображення (через камеру), вогнище, що потріскує, морозні візерунки на «склі»,які можна малювати пальцями. Але при цьому це все ж книжка.

 

Про себе

Для мене найважливіше - це якість. Книжки, малюнків, текстів, верстки. Створення  книжки займає не один рік, а на фабриці  це можуть вмить спаплюжити. Щоб переконатися у якості друку, я раніше ночував у своїх «Жигулях» біля друкарні, контролюючи весь процес. Багато чого змінилося з того часу – тепер я там ночую у хорошій машині.

В кожного, мабуть, є декілька людей, чиї думки для нас дійсно важливі. Варто від них почути критику, і більше відгуків не потрібно –  зрозуміло, що справа не вдалась. Для мене така людина - Ліна Костенко.

 

Про конкуренцію

Чи боюся я конкуренції? Абсолютно ні. Я хотів би, щоб  її було більше. Адже тоді було б більше книгарень, більше читачів, більше письменників – справжній поштовх для нашої  сфери. Кожен мотивував би іншого: письменники хочуть писати більше і  краще, коли є більше зацікавлених видавництв з високими гонорарами, і коли є  більше читачів та авторів, які створюють якісні продукти. А зараз я, на жаль, не бачу конкуренції.

 

Про культурний простір

Українська культура і література, на жаль, не дає відповідей на  найважливіші, найсокровенніші для нас питання. Український культурний простір дуже бідний. В нас немає власного кіно, мультфільмів – на чому ми маємо виховувати своїх дітей?

В наших книжках ви не знайдете пафосних віршів про любов до України. Головне – українська мова видання. Якісні переклади так само важливі, як і  вітчизняні твори. Необхідно створювати артефакти української культури – загальновідомі афоризми, смішні цитати. Зараз люди цитують радянські  фільми. Але в нас вистачає україномовної  спадщини - її просто потрібно донести  до людей. Адже саме це може стати останньою краплиною на терезах вибору «їхати – не їхати з України».

 

Фото: Креативний простір "Часопис"

Коментарі