Інноваційні підходи до управління витратами

Автор: Юрій Пульгун, операційний директор «Агро ЛВ Лімітед», учасник Agro MBA kmbs

Сучасні умови вимагають від агровиробників шукати альтернативні способи оптимізації витрат та підвищення ефективності. Одним з них є довгострокова оренда самохідної техніки.

 

 

Стрімкий розвиток АПК вимагає від підприємств, їхніх власників та управлінців іншого ставлення до людей, землі та управління підприємством в цілому. Це означає, що часи, коли можна було взяти десятки тисяч гектарів землі задарма, вийти на біржу чи піти в банк, щоб залучити десятки мільйонів доларів на розвиток підприємства, вже пройшов. Настав час “багатоходових шахів”, коли все необхідно продумувати, бути ефективним та продуктивним, коли ті речі, які ігнорувалися в минулому, стають визначальними, а результати діяльності компанії та її вартість залежить тільки від якості управління нею.

Я вже мав досвід роботи з будівельним обладнанням в європейській компанії. Тому впевнений у тому, що довгострокова оренда високотехнологічної техніки – один з найефективніших інструментів управління витратами та підвищення ефективності.

Основна відмінність такого виду співпраці між клієнтом (покупцем) та дилером (продавцем) від вже існуючих інструментів в Україні (лізинг чи кредитування) є те, що техніка надається у користування за повної сервісної підтримки дилером. Це включає планове регулярне сервісне обслуговування та ремонт у разі поломки. В даному випадку клієнт платить лише за користування технікою, тобто напрацьовані машиною мото-години.

 

 

 
Довгострокова оренда техніки дає можливість сформувати ринок вживаної техніки для малих та середніх підприємств

 

 

Це не є новинкою для європейського ринку, де сільгосподарська техніка (трактори, комбайни) продаються саме таким чином. Перша в Україні такого роду угода відбулася між компаніями «Цепелін Україна» та «Агро ЛВ Лімітед» (українська компанія, що відноситься до Continental Farmers Groups), які керуються європейськими цінностями та методами в організації роботи. Як результат – дев‘ять новеньких тракторів марки Challenger (потужністю 240-300 к.с.) вже приступили до роботи в полі. Те, що здавалося неможливим для багатьох учасників ринку, відбулося.

В чому переваги довгострокової оренди високотехнологічної техніки (якою є сучасні трактори, навантажувачі, вантажні автомобілі) для підприємства з парком самохідної техніки більше 100 одиниць?

По-перше, це дає змогу сконцентруватися на основному виді діяльності - плануванні, своєчасному та якісному виконанні сільгосподарських робіт та логістиці, а не займатися сервісним обслуговуванням та ремонтами. Цим мають займатися ті, хто вміє робити це найкраще - тобто сервісні центри дилерів виробника.

По-друге, підвищується ефективність роботи парку техніки, бо нова техніка надійніша. З кожним роком експлуатації техніка “старішає”, відсоток простоювань з технічних причин  зростає, і, відповідно, ризики невиконання робіт вчасно збільшуються.

По-третє, підприємство не має проблем з тим, що робити з машиною, яка відпрацювала три-чотири роки (6-10 тис. мото-годин). За умов професійного сервісного обслуговування та догляду дилером трактор, який має 6 тис. мото-годин, є досить привабливим товаром на ринку вживаної техніки для малих та середніх підприємств.

 

Також Вам можуть бути цікаві такі статті: 

Диверсифікація агробізнесу як шлях на глобальний ринок 

Виклики для аграріїв 

Що робити під час кризи?

 

По-черверте, це ефективний інструмент управління витратами на виробництво та грошовим потоком. Оскільки компанія-орендар платить лише за мото-години, це дозволяє розуміти, скільки саме витрат буде понесено в певний проміжок часу. Трактор є власністю дилера та знаходиться на його повному сервісному обслуговуванні, отже підприємство не несе ніяких витрат на обслуговування та ремонт. Також немає необхідності тримати склад запасних частин під цю техніку, що значно зменшує ризики мати “мертвий склад” або заморожені оборотні засоби. Отже, оренда допомагає підвищити обертання обігових коштів, що є критично важливим для агровиробника.

Варто  також відмітити, що довгострокова оренда є вигідною і для дилера. Адже він має можливість розвиватися та удосконалювати свій сервіс, робити його більш ефективним, у тому числі за рахунок ефекту масштабу. В ідеалі ми маємо прийти до того, що в кожному районі буде представництво дилера, який може швидко та якісно обслуговувати техніку.

Отже, довгострокова оренда техніки є не лише інструментом підвищення ефективності роботи та зниження витрат на виробництво в цілому, а й можливістю сформувати ринок вживаної техніки  для малих та середніх підприємств.

На мій погляд, такого роду співпраця між агрокомпаніями та дилером виробника техніки  можлива лише за умови довгострокового бачення розвитку бізнесу з обох сторін.

Коментарі