Економіка та гумор

Зазвичай економіка на легковажне ставлення відповідає стагнацією, кризами і падінням котирувань акцій. Проте Йорам Бауман, єдиний у світі економіст, який виступає в комедійному жанрі «стендап», впевнений: саме гумор може стати ключем до розуміння найбільш карколомних положень економічної теорії. Він розповів, як заробляти на фінансовому стендапі, а також поділився своїми думками про макроекономіку.

 

Гумор робить економіку цікавішою. І мотивує: якщо всі сміються над жартом, то ти теж хочеш цей жарт зрозуміти. Наприклад, я жартую, що економісти планують народження дітей на грудень замість січня, щоб збільшити дисконтовану вартість податкового кредиту на дитину. Чи це не найкращий спосіб змусити людей поцікавитися тим, що таке дисконтована вартість?

Під час навчання в університеті я написав пародію на «Десять принципів економіки», і мене запросили виступити з нею на секції гумору однієї з наукових конференцій, що проходили в Сіетлі в 2004 році. Мені так сподобалося виступати, що я вирішив зробити стендап своїм хобі.

Свої перші гроші на виступах я заробив у 2008 році на щорічній вечірці в Єльському університеті; мені оплатили квиток на літак і виплатили непоганий гонорар. А наступного року я дізнався, що фінансова криза вдарила по університету так сильно, що у них навіть не вистачило грошей на снеки!

Плюс стендапів тому, що тобі не потрібна вчена ступінь, щоб почати виступати. Говорячи економічною мовою, немає порогу входження. Крім того, той факт, що я жартую на економічні теми, робить мене свого роду монополістом… А як економіст я дещо знаю про ціноутворення в монополії.

 

 
Якщо ми замінимо частину непрацюючих податків податком на горючі копалини, то це принесе користь і економіці, і природі

 

Дитиною мені дуже подобалися ілюстровані книги на кшталт «Путівника по генетиці в картинках» Ларрі Гоніка, але я ніколи не замислювався про роботу над «Вступом до економіки в картинках», поки мені не зателефонував видавець і не запропонував ідею. Мені тільки й залишалося, що сказати «Так!». Втім, у США існує упередження, що мальовані книги призначені тільки для дітей. В інших країнах, наприклад, в Японії і Франції, потенціал ілюстрованих книг розуміють краще. Найбільше критики я отримав від людей, які просто не люблять комікси, або, навпаки, настільки люблять їх, що право створювати їх залишають виключно за собою.

Люди зазвичай вважають, що економіка стосується тільки грошей, але, насправді, поняття економіки набагато ширше. Для мене головне питання економіки: «За яких обставин зміна поведінки окремих людей приносить користь усій групі?».

Більшість країн мають неефективні системи оподаткування. Якщо ми замінимо частину непрацюючих податків податком на горючі копалини, то це принесе користь і економіці, і природі.

Мікроекономіка зараз у дуже непоганій формі, тоді як макроекономіка знаходиться у підвішеному стані. Їй ще належить винести багато уроків з фінансової кризи.

На мою думку, Україні потрібно посилити свої зв'язки із Заходом і зменшити залежність від Росії. Це, звичайно, нелегке завдання, враховуючи, наскільки сильно (як мені здається) Україна залежить від російського газу.

Коментарі

  • Eugene Lubyanitsky

    11:56, 11 липня 2015 року

    Л.И. Ярмолинский, А.Е. Прилуцкий, А.Э. Задов, Е.И. Лубяницкий. Формирование некоторых ценообразовательных тенденций в русской, советской и зарубежной литературе. Пропонується створити авторський колектив для написання учбового курсу для студентів економічних вишів

  • Eugene Lubyanitsky

    11:56, 11 липня 2015 року

    Л.И. Ярмолинский, А.Е. Прилуцкий, А.Э. Задов, Е.И. Лубяницкий. Формирование некоторых ценообразовательных тенденций в русской, советской и зарубежной литературе. Пропонується створити авторський колектив для написання учбового курсу для студентів економічних вишів