П’ять рівнів лідерства

Відповідаючи за когось, чи то в якості менеджера, тренера, вчителя, батька чи когось іншого, ви виконуєте роль лідера. Але де ви знаходитесь на цьому шляху і куди прямуєте? Джон Максвелл, відомий бізнес-консультант та автор декількох книг, пропонує власне бачення п’яти рівнів лідерства.

 

 

 

 

 

Посада

Це найнижчий (чи то вхідний) рівень лідерства, і єдиний, який не потребує зусиль для опанування. Ви маєте певну владу і вплив вже тому, що обійняли посаду лідера. Але цього не достатньо, щоб справді вести за собою людей. На першому рівні люди стануть вашими послідовниками лише у тому випадку, якщо вони вірять, що мають ними бути. Лідери, які не йдуть далі рівня посади, не вміють працювати з волонтерами – бо не мають над ними формальної влади.

Цей рівень варто розглядати як стартовий, як місце, де ви маєте час та змогу для інвестування у розвиток лідерського потенціалу. Тоді ви згодом зможете перейти до наступного рівня.

 

Дозвіл

Цей рівень базується на відносинах. Тут люди стають вашими послідовниками, тому що самі хочуть цього. Іншими словами, вони дають дозвіл лідеру на те, щоб вести їх. Щоб дорости до цього рівня і розвиватись на ньому, лідеру потрібно витратити час на те, щоб ближче познайомитись з підлеглими, налагодити зв‘язок з ними. Він не може просто керувати працівниками, йому потрібно навчитися їх любити, якщо хоче керувати ефективно.

Коли ви любите людей і добре до них ставитесь (як до індивідуальностей з власними цінностями), ви отримуєте все більший позитивний вплив на них. Зростає довіра, яка породжує повагу. І це створює фундамент для наступного рівня.

 

Результат

Хороший лідер знає, як мотивувати своїх людей так, щоб вони почали забезпечувати потрібні результати. Саме результати – найважливіше на цьому рівні. Лідер сприяє результату, і тому зростає його вплив і авторитет. Послідовники йдуть за ним, тому що дійсно цього бажають, а також через відчуття зростаючої ефективності власної праці.

 

 

 
Лідерство - це, перш за все, розвиток. Себе, своїх відносин, своєї продуктивності, а також своїх людей

 

 

На цьому рівні лідери можуть стати агентами змін. Робота виконується, атмосфера у колективі покращується, прибуток зростає, цілі досягаються. А отже, лідер стає здатним вирішувати все складніші проблеми. А сам процес управління людьми стає для нього задоволенням, адже він бачить, як команда рухається уперед як єдине ціле і виходить на новий рівень ефективності.

 

Розвиток

Четвертий рівень можна охарактеризувати одним словом: відтворення. Мета лідера тут – виявлення  та розвиток якомога більшої кількості майбутніх лідерів, інвестування у розкриття їхнього потенціалу. Причина проста: що більше лідерів – тим більше ймовірність, що організації вдасться реалізувати свою місію.

Чим більше нових лідерів ви зможете виростити, тим більше шансів змінити життя усіх членів своєї команди. У результаті, люди йтимуть за вами через те, що ви зробили особисто для них. І - в якості додаткового бонусу - деякі з цих відносин «наставник – учень», ймовірно, триватимуть усе життя.

 

Також Вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Про інвестиції та нетерплячість

Карта саморозвитку

Переламний момент для лідера

 

Вершина

Досягнення найвищого рівня лідерства – непроста задача, яка потребує не лише сильного бажання, але й докладання чималих зусиль протягом тривалого  часу. Ви не зможете досягти п’ятого рівня, якщо не готові вкладати власне життя у розвиток інших. Проте якщо ви це робите на постійній основі, увесь час фокусуєтесь і на своєму зростанні, і на зростанні оточуючих, розвиваєте лідерів, які, у свою чергу, готові розвивати інших, то зрештою зможете опинитися на вершині.

Лідери п’ятого рівня створюють видатні організації. Люди за ними йдуть через те, що вони собою являють, через їхню репутацію. 

Лідерство, на думку Джона Максвелла, - це у першу чергу розвиток. Себе, своїх відносин, своєї продуктивності, а також своїх людей. Щоб бути хорошим лідером, необхідно мати жагу до постійного вдосконалення, а також розуміти – де ви знаходитесь зараз і куди прямуєте.

 

Джерело: The 5 Levels of Leadership

Коментарі