Ринки і перспектива

На черговому засіданні “Інвестиційного клубу kmbs” розглядались питання пошуку найбільш вигідних активів для інвестування у 2014 році. Пропонуємо деякі цікаві думки спікерів.

 

Євген Пенцак, керівник програми Master of Banking and Finance kmbs

Якими б ризикованими не були ринки минулого року, вони загалом продемонстрували хороші результати. За минулий рік Nasdaq, індекс високотехнологічних компаній американського ринку, показав зростання близько 35%, S&P 500 – індекс 500 компаній США з найбільшою капіталізацією – близько 30% росту, індекс індустріальних компаній Dow Jones - 20%. Доходність Nasdaq за останній рік весь час перевищувала S&P, але останнім часом цей розрив скорочується –з 15% до 5% на поточний момент. Незважаючи на це, провідні інвестиційні банки світу рекомендують продовжувати вкладатися у високотехнологічні компанії з високою капіталізацією («блакитні фішки»), адже за прогнозами вони мають почати знову зростати, суттєво випереджуючи зростання індексу S&P.

Загалом по ринку середньорічну доходність за останні три роки можна назвати найвищою за останні 8 років – більше 15%. За останні 100 років індекси зростали приблизно на 8% на рік, і перевищити цей показник було дуже важко. Тому минулий рік з його екстремальною з доходністю у 20%-35% показав: перспективи є. Зокрема, це пояснюється тим, що ФРС США вливає «дешеві гроші» в економіку США. Наразі вже влито $4.7 трлн. через викуп державних та іпотечних облігацій. Дешеві гроші  використовуються для модернізації та автоматизації виробництв, створюючи надзвичайно сприятливі умови для збільшення продуктивності компаній.

Призупинення програми ФРС планується на вересень-жовтень 2014 року через надмірну «перегрітість» економіки США. Прогнози для США на цей рік дуже оптимістичні – замість спрогнозованих на минулий рік 2,5% росту ВВП, інвестиційні банки говорять про 3,5% цього року. Інфляція очікується невисока, при цьому США буде ставити за мету зниження безробіття до 5-5.5%.

Банк UBS, як і фінансові аналітики інших компаній, прогнозує зростання світової економіки прискореними темпами. За їхніми оцінками, економіка ЄС зростатиме на 1.1% у 2014 році, а ВВП США зросте на 3%. Є очікування кредитної кризи в Китаї, але UBS вважає, що китайському уряду вдасться її уникнути, якщо вчасно «охолодити» економіку.

Загальні рекомендації по перспективним на сьогодні галузям для інвестицій (в тому числі від банку UBS): варто вкладати в американський ринок, у високотехнологічну сферу та енергозбереження (наприклад, виробництво світлодіодних ламп).

Взагалі, ми часто радимо інвестувати не тільки в стабільні «блакитні фішки», але й в «екзотичні» продукти, які сприймаються інвесторами на емоційному рівні – скажімо, 3d-друк, електричні автомобілі Tesla. Такі компанії  часто показують стрімке зростання – 200%-300% річних, проте деколи й стрімко падають на 40%-50%. Ці інструменти дуже волатильні і можуть покращити результативність вашого портфелю, але головне - не захоплюватися ними надмірно, пам’ятати про диверсифікацію.

Золото продовжує падіння в ціні, і вже зараз не може претендувати на звання «тихої гавані» - за словами Джорджа Сороса. Експерти сходяться в думці, що зростання золота минулого року спричинено політичною нестабільністю в Україні. За оцінками аналітиків, падіння золота може відбутись аж до рівня $1150 за тройську унцію, якщо ситуація в Україні стабілізується.

Що ж стосується ринку сировини, то тенденції тут неоднозначні. Але зростання, скоріше за все, не буде. 

 

Валерія Гонтарєва, голова ради директорів КУА “Інвестиційний Капітал Україна”

Ситуація сьогодні дуже схожа на 2008 рік: паніка починається на фінансовому ринку, а по її закінченні і стабілізації починаються проблеми в реальному секторі економіки. Зараз ми тільки вступаємо в фазу проблем реального сектора.

Зростання ВВП України досі не перевищило показника 2008 року. Проте дуже позитивний сигнал - підписання урядом чергової угоди з МВФ та домовленість про перший транш. Втім, позитивні зміни відбудуться тільки при дотриманні умов угоди. Підвищення ціни на газ та відповідне  вирівняння балансу бюджету, жорсткі рамки та моніторинг в монетарній, фіскальній, енергетичній сфері - вкрай необхідні заходи.

Ефективними інструментами для інвестицій сьогодні, на нашу думку, є державні облігації, в тому числі валютні (ставка наразі складає 17%). Окрім високої доходності, ризик їх дефолту є незначним: основними вкладниками є, фактично, інші державні структури, тому «дефолтити» нема чого, держава не може збанкрутувати сама перед собою.

Коментарі