Голландські реалії

Євген Пенцак, керівник програми Master of Banking and Finance, kmbs, поспілкувався з Рональдом Хайсманом, професором фінансів Школи економіки Erasmus про ринок нерухомості Нідерландів і перспективи інвестування в цей сектор українців.

 


 

Євген Пенцак: Драйвер будь-якої економіки – ринок нерухомості. Наскільки я знаю, ви є членом Асоціації нерухомого майна Амстердаму, також презентуєте нові види інструментів, деривативів, щоб залучити інвесторів з різних країн будувати нові фабрики та заводи, квартири та офісні приміщення. Які варіанти Ви їм пропонуєте?

Рональд Хайсман: Ринок нерухомості в Нідерландах сьогодні переживає не найкращі часи. Особливо це стосується комерційної нерухомості. Наразі 25% комерційної нерухомості пустує. Тож працювати на цьому ринку – не найкращий варіант. Я пропоную деяким урядам переглянути призначення певної нерухомості. Наприклад, дозволити комерційну нерухомість продавати під апартаменти. Це те, що можна зробити для зменшення простою комерційної нерухомості.

А голландський ринок жилої нерухомості насправді дуже привабливий, і туди варто зараз заходити. Є підвищений інтерес до нашого ринку з боку іноземців. У нас є чудові будинки, яким по 400-500 років, вони гарно збереглися і гарно виглядають, в таких містах як Гаага, Роттердам, Амстердам. Там можна знайти гарні місця для інвестицій.

 

Євген Пенцак: Так, місця певно гарні, але як щодо цін? Українці дуже зацікавлені у інвестуванні в нерухомість, ми особливо активні на ринку нерухомості в Польщі. Що Ви можете сказати про голландський ринок, чи він привабливий з точки зору потенційного українського інвестора? 

Рональд Хайсман: Наприклад, у такому місті як Гаага, яке не є столицею, але де знаходиться весь наш уряд та всі посольства, ви можете купити квартиру в хорошому районі із, скажімо, 2 спальнями, десь за €110 тис. Якщо ж говорити про типовий голландський будинок на 4 спальні, віком близько 100 років, то заплатите десь €250 тис. Сімейний будинок подалі від центру коштуватиме  в межах €200-300 тис. Це ціни Гааги, і Роттердам знаходиться в тій самій ціновій категорії. Що ж до Амстердаму, то він, звісно, дорожчий, особливо в центральній частині. Околиці Амстердаму не такі привабливі, але центр – дуже гарний і дорогий. Ви можете придбати там будинок десь за €1 млн. Але це буде 500-річний будинок, на березі каналу, з 4-5 поверхами. На такі ціни можна орієнтуватися.

 

Євген Пенцак: Чи існують в Нідерландах якісь податкові знижки при купівлі будинку? 

Рональд Хайсман: Я насправді не впевнений щодо іноземців. В Голландії, якщо я купую дім в іпотеку, то відсотки по іпотеці повністю звільняються від податків. В Нідерландах ми платимо дуже багато різноманітних податків, і люди з високими доходами платять 50%. Це означає, що якщо ви маєте будинок, і відсотки за нього не оподатковуються, це дуже привабливо. Для мене більш привабливо купити будинок в Голландії, ніж винаймати його.

Коментарі