Новий цифровий світ

Розвиток технологій поступово змінює наш світ. Змінюються моделі споживання інформації - і слідом за ними повинні змінитися ми самі, а також наше уявлення про компанії, державні інститути, суспільство. У книзі "Новий цифровий світ" Ерік Шмідт, голова ради директорів компанії Google, і Джаред Коен, засновник і директор наукового центру Google Ideas, розповідають про те, якою буде цифрова епоха.

 

 


Ефективність у квадраті

Перша і найочевидніша зміна, яка чекає на нас у найближчому майбутньому, - стрімке зростання кількості можливостей завдяки новим цифровим технологіям. Багато ринків і корпорацій, особливо в країнах, що розвиваються, відчують на собі цей ефект. Спрощено кажучи, можна буде досягти набагато більшого ціною менших зусиль.

Доступ величезної кількості користувачів в мережу означає, що компаніям стає все простіше збирати і використовувати дані. Причому настільки простіше, що це змінює саме поняття конкуренції та ефективності, а клієнтам дає небувалі можливості. Скажімо, компанія Amazon, аналізуючи статистику продажу і деяку іншу інформацію, може пропонувати своїм покупцям банківські позики. Це стає чудовим рішенням для тих клієнтів, які не можуть собі дозволити взяти кредит у звичайному банку.

Останнім часом ведеться багато дискусій навколо такої відносно нової технології, як 3D-друк. Автори книги переконані: вона дозволить вирішити масу проблем. Наприклад, у небагатих країнах люди зможуть роздруковувати потрібні їм деталі й інструменти замість того, щоб чекати на поштову доставку. А оскільки з'являється все більше безкоштовно розповсюджуваних програм і шаблонів для тривимірного друку, цей процес буде дешевим і швидким.

3D-друк стане відмінним способом підвищити продуктивність праці для багатьох компаній. Автори припускають, що в майбутньому буде популярною така модель: клієнт передає через інтернет специфікації, відповідно до яких оператор тривимірного принтера виготовляє продукцію в замовленому обсязі. «Це не замінить гектари виробничих площ, що використовуються зараз під серійне виробництво в багатьох галузях, але безпрецедентно розширить різноманітність продуктів, доступних жителям розвинених країн», - пишуть Шмідт і Коен.

 

 

 
Скоро для організацій стане звичним явищем тримати команду продавців у одній країні, HR-відділ - в іншій, а R&D - у третій

 

 

Корпоративний бум

Інновації у сфері комунікаційних та інших технологій приводять до того, що життя організацій стає більш цікавим та насиченим. Зокрема, спілкування з клієнтами та співробітниками з інших міст і країн настільки спростилося, що сьогодні нікого не здивуєш аутсорсингом робочої сили або отриманням замовлення з іншого кінця світу. Далі цей процес буде лише поглиблюватися. У майбутньому для організацій стане звичним явищем тримати команду продавців в одній країні, HR-відділ - в іншій, в R&D - у третій. Платформи для віддаленої взаємодії стають все більш досконалими, тому незабаром найсерйознішою перешкодою для ефективної комунікації стануть культурні відмінності, а зовсім не мовний бар'єр або відсутність технологій.

Поступово стане відмирати така вимога роботодавців, як фізична присутність співробітника в офісі. А значить, конкуренція на ринку праці вийде на новий рівень. Молодь з країн Африки зможе змагатися за місце в компанії з Кремнієвої долини поряд з жителями Каліфорнії. А значить, з'явиться маса можливостей для зростання доходів.

Автори є прихильниками глобалізації і вважають, що в новому цифровому столітті це явище буде приносити людям все більше користі. Вже зараз є компанії, які пропонують всім охочим за невеликі гроші виконувати просту роботу. Потрібно лише мати комп'ютер - і більше нічого. І якщо для жителів розвинених країн така робота вважається непрестижною і низькооплачуваною, то для населення бідних держав вона може бути істотною допомогою.

 

 

 
У майбутньому, якщо людина захоче бути ефективною, можливостей для цього буде значно більше, ніж зараз

 

 

Одна з платформ, яка створює такі можливості, - це Amazon Mechanical Turk. Автори впевнені, що із вдосконаленням технологій діапазон завдань, які можна буде віддавати на аутсорсинг за допомогою подібних механізмів, буде розширюватися. Наприклад, можна буде найняти ріелтора, юриста або бухгалтера, що живуть в інших країнах.

Глобалізація дарує людям ще одну чудову можливість, яку автори книги назвали «перехресним запиленням». Абсолютно різні люди зможуть подивитися на проблеми з різних секторів економіки зі своїх, унікальних точок зору - і в результаті з'являться несподівані рішення.

 

Також Вам можуть бути цікаві такі матеріали: 

Сценарії майбутнього. Версія Томаса Фрея 

Хижак плюс здобич, або Як конкурувати у новому світі 

Цінності як орієнтир

 

Крім того, Шмідт і Коен зробили цікаве припущення: «Загальний доступ до мережі повинен допомогти країнам виявити свої конкурентні переваги: ​​цілком можливо, що кращі в світі графічні дизайнери живуть в Ботсвані, а світ поки просто не знає про це».

 

Майбутнє держави

Інтернет, навіть у тих країнах, де його намагаються регламентувати, залишається зоною свободи. Їм ніхто не керує, звичайні закони там не діють, а практично на будь-яку інформацію знайдуться відомості, що їй суперечать. Однак чим більше людей «потрапляє» в мережу, тим більше держава прагне контролювати те, що відбувається в інтернеті. «Бажання перенести закони реального світу на віртуальний простір є універсальним для всіх країн - від найдемократичніших до найбільш авторитарних», - пишуть автори книги. Останнім часом прикладів тому з'являється все більше.

 

 

 
Забезпечте людям доступ до технологій - все інше вони зроблять самі

 

 

Автори пророкують, що в майбутньому інтернет розпадеться на сукупність національних мереж меншого масштабу. Буде існувати «американський інтернет», «китайський інтернет», «російський інтернет» ... І хоча вони будуть дотикатися, великою мірою залишаться ізольованими один від одного. Це може злякати, хоча автори стверджують, що і зараз більшість користувачів практично не залишають свою культурне середовище.

Ще одне передбачення Шмідта і Коена стосується створення міждержавних союзів у віртуальному світі. Подібно до того, як держави об'єднуються для формування загальної політичної або економічної позиції, вони будуть спільними зусиллями «фільтрувати» і створювати контент. З'являться міждержавні спільноти за інтересами, завдяки яким країни контролюватимуть «свою» частину віртуального простору. «Для великих країн спільні зусилля в цьому напрямку дозволять зробити легітимними їх власні дії з фільтрації контента і уникнути небажаної уваги до них. А дрібним державам альянси такого роду допоможуть без особливих витрат домогтися прихильності більш серйозних гравців, згодом отримавши деякі корисні технічні навички та можливості», - говорять автори.

Вони йдуть ще далі, стверджуючи, що в майбутньому користувачам інтернету знадобляться «візи», щоб відвідати мережу іншої країни. Швидше за все, для цього буде розроблено спеціальний механізм: коли людина захоче перейти у віртуальний простір певної держави, потрібно буде зареєструватися і погодитися з певними «правилами гри».

 

 

 
З часом інтернет розпадеться на сукупність національних мереж меншого масштабу

 

 

Оскільки саме технології будуть змінювати світ, то компанії, які їх створюють, зможуть забезпечити нову конкурентну перевагу тим чи іншим державам. Наприклад, автори кажуть, що на даний момент у світі є чотири домінуючих виробника телекомунікаційного устаткування: шведська фірма Ericsson, китайська Huawei, французька Alcatel-Lucent і американська Cisco. З часом діяльність цих компаній (та інших, подібних їм) буде набагато сильніше пов'язана з політикою влади.

 

В цілому, автори книги зберігають оптимізм: «Розвиток технологій і доступ в інтернет допомагають боротися зі зловживаннями, стражданням і насильством... Найкраще, що всі ми здатні зробити для підвищення якості життя на планеті, - це забезпечити людям доступ у мережу і надати їм можливості технологій. Забезпечте їм доступ, і все інше вони зроблять самі».

 

Розширену версію рецензії можна прочитати у "Київстар Бізнес" Дайджесті

Коментарі