Зворотний зв‘язок: є альтернатива

Забезпечувати зворотний зв‘язок підлеглим – одна з необхідних навичок керівника. Однак можна зробити це завдання набагато ефективнішим, якщо змінити фокус уваги управлінця, - вважає Маршалл Голдсміт, відомий консультант та мислитель зі списку Thinkers50.

 

 

 

 

 

 

Головна функція зворотного зв'язку – надати працівнику інформацію про те, як він виконує свою роботу, чи досягає цілей. Люди мають знати, чи їхня поведінка та результати відповідають тому, на що очікують керівники. Їм також треба розуміти, що вони роблять добре, а що – не дуже, що потрібно змінити чи покращити.

Зворотний зв‘язок потрібен і керівникам – від своїх працівників. Підлеглі можуть надати управлінцю цінну інформацію про ефективність процедур і процесів, оцінити лідерську ефективність.

Але у всіх видів зворотного зв'язку (згори вниз, знизу вгору, за методом 360 градусів) є фундаментальна проблема: вони орієнтовані на минуле, на те, що вже відбулося, а не на нескінченне різноманіття можливостей, які чекають на вас у майбутньому. І це є досить серйозним обмеженням – зворотний зв‘язок є статичним, а не динамічним.

 

 

 
У всіх видів зворотного зв'язку є фундаментальна проблема: вони орієнтовані на минуле

 

 

Маршалл Голдсміт пропонує альтернативу традиційному зворотному зв‘язку у вигляді наступної вправи. Учасників просять зіграти дві ролі. В одній їх просять забезпечити «прямий зв'язок», тобто надати комусь свої пропозиції щодо майбутнього і запропонувати допомогу. У другій ролі – прийняти подібний «прямий зв‘язок» від когось. Зазвичай така вправа триває 10-15 хвилин, а алгоритм її виконання може виглядати таким чином:

- Оберіть один прояв своєї поведінки, який ви хотіли би змінити і який міг би принести істотні позитивні результати. Скажімо, «я хотів би навчитись краще слухати». Розкажіть про цей пункт колезі або підлеглому, з яким виконуєте цю вправу.

 

Також Вам можуть бути цікавими такі матеріали: 

Карта саморозвитку 

Як оцінити своє життя? 

Що вбиває ефективність лідера?

 

- Попросіть запропонувати вам дві ідеї на майбутнє щодо того, як можна досягти бажаної зміни у поведінці. Якщо учасники працювали разом у минулому, вони не мають права давати будь-які відгуки про те, що траплялось раніше. Дозволяється тільки пропонувати нові ідеї, які стосуються майбутнього.

- Уважно вислухайте пропозиції та зробіть нотатки. Учасникам забороняється коментувати ідеї, критично їх розбирати, або навіть оцінювати їх позитивно («Це хороша ідея»). Просто подякуйте колезі за його думку.

- Змініть ролі: запитайте у партнера по вправі, що він би хотів трансформувати у своїй поведінці. І запропонуйте йому дві власні ідеї, спрямовані допомогти у цьому.

- Знайдіть іншого учасника і повторіть увесь процес. За один раз можна провести 6-7 таких діалогів.

Подібна вправа може мати дуже позитивний ефект. Адже традиційний зворотний зв‘язок, особливо негативний, часто виглядає як доведення тези про те, що працівник зробив щось неправильно. Як наслідок, людина починає захищатись, замість того, щоб сприймати інформацію. Запропонована Голдсмітом справа позбавлена цих складнощів: адже у ній учасники фокусуються не на проблемах, а на розв‘язках.

 

За матеріалами Try Feedforward Instead of Feedback

Коментарі

   календар

   Мультимедіа

   Здорова їжа в Україні: місія нездійсненна чи прибутковий бізнес?

   Сучасна людина дедалі більше працює, шалений темп життя додає стресу. Хочеш не тільки виживати, але жити краще – мусиш ставити цілі і досягати їх. Поставлені цілі – це вже стимул впрягтися у коловорот безкінечних справ.

   Андрій Федорів: Інновації та творчість – питання не натхнення, а методології

   Відомий маркетолог, власник компанії fedoriv.com та викладач kmbs Андрій Федорів розповів про свій професійний розвиток та власне бачення творчості у бізнесі.

   TEDxKyiv про таланти, освіту, розвиток, які визначають наше майбутнє

   “Талант. Освіта. Розвиток” - тема, якій була присвячена конференція ідей вартих поширення TEDxKyiv. Це вже шоста подія, яка збирає небайдужих і думаючих людей в нашій країні. Проекту innovations.com.ua приємно підтримувати саме такі ініціативи. Ми підготували добірку найкращих тез спікерів конференції.

   Про розвиток управлінських талантів у агросфері

   Де шукати персонал і керівників для компаній з аграрної сфери бізнесу? Як розвивати співробітників? Як перешкоджати плинності управлінських кадрів?

   Євген Черняк про власну філософію бізнесу

   Відеозапис управлінської дискусії учасників МВА-програм з Євгеном Черняком в рамках проекту kmbs CHANGE talks.

   Тарас Лукачук про зміни в собі та компанії

   Відеозапис із зустрічі учасників MBA-програм kmbs з Тарасом Лукачуком, генеральним директором нових ринків Східної Європи та Центральної Азії компанії "Крафт Фудз".

   Усі публікації »

   Ми у соціальних мережах