Робоче середовище як дзеркало

Те, як влаштована компанія зсередини, є відображенням наших припущень щодо людської природи та поведінки. Причому нерідко ці припущення є неписаними і навіть негласними, але такими, що шкодять мотивації працівників.

 

 

 

 

 

 

 

Абрахам Маслоу та Дуглас Макгрегор, представники гуманістичної школи психології та теоретики менеджменту, вважали: лідеру потрібно пильно придивитись до тих припущень, що існують у його компанії. Тільки так можна зробити робоче середовище більш ефективним.

Макгрегор радив: наступного разу, коли ви відвідуватимете управлінську нараду (особливо ту, де обговорюються рішення щодо певних дій чи політик компанії), слухайте уважно усе, що кажуть присутні. І занотовуйте ті припущення (вірування, узагальнення, осуджувальні твердження тощо) щодо людської поведінки, які почуєте. Деякі з них можуть бути сформульовані прямо й відкрито, інші – бути неявними, але з цілком зрозумілим сенсом. Це скаже керівнику дуже багато про поточний стан робочого середовища у компанії.

 

 

 
Багато правил, за якими ми будуємо свій бізнес, «успадковані» нами від батьків, вчителів чи колишніх роботодавців

 

 

Також Макгрегор виявив дві протилежні групи припущень щодо людської природи, назвавши їх «теорія Х» та «теорія Y». Якщо ви є прихильником першої, то вірите, що найбільш ефективною є механістична, ієрархічна модель управління. І що людей завжди потрібно контролювати чи, принаймні, постійно спостерігати за ними – адже насправді їм не подобається працювати і вони прагнуть мати когось, хто ними керуватиме.

Теорія Y стверджує, що люди мають внутрішню мотивацію до роботи і здатні самі контролювати своє робоче середовище – якщо їм забезпечать певні умови. Більшість із нас скаже, що вірить у теорію Y. Але якщо подивитись на те, як працюють організації, то стане зрозумілим: за рідкими винятками, вони досі влаштовані у відповідності із теорією Х. Оцінювання підлеглих керівником (і лише у такому напрямку), робота «з 9 до 6», тримісячні випробувальні періоди – ось лише деякі підтвердження цьому.

 

Також Вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Делегування: коли воно справді потрібно?

Командна гра

П’ять рівнів лідерства

 

Чіп Конлі, бізнес-консультант та засновник готельної компанії Joie de Vivre, пропонує керівникам запитати себе: чи відповідає середовище, яке ви створили для себе, своїх працівників, клієнтів та інвесторів, вашим персональним цінностям (чи, принаймні, тому, що ви досі вважали своїми цінностями)?

Дуже багато правил, за якими ми будуємо свій бізнес, «успадковані» нами від попередніх поколінь. Нас вчили чомусь у школі, вдома, в інституті, на наших перших робочих місцях – і все це досі залишається з  нами. Проте сьогодні рішення у вашій компанії приймають не ваші батьки, колишні вчителі чи роботодавці – а ви самі. І варто усвідомлювати, на яких припущеннях базуються ці рішення.

Коментарі

   календар

   Мультимедіа

   Здорова їжа в Україні: місія нездійсненна чи прибутковий бізнес?

   Сучасна людина дедалі більше працює, шалений темп життя додає стресу. Хочеш не тільки виживати, але жити краще – мусиш ставити цілі і досягати їх. Поставлені цілі – це вже стимул впрягтися у коловорот безкінечних справ.

   Андрій Федорів: Інновації та творчість – питання не натхнення, а методології

   Відомий маркетолог, власник компанії fedoriv.com та викладач kmbs Андрій Федорів розповів про свій професійний розвиток та власне бачення творчості у бізнесі.

   TEDxKyiv про таланти, освіту, розвиток, які визначають наше майбутнє

   “Талант. Освіта. Розвиток” - тема, якій була присвячена конференція ідей вартих поширення TEDxKyiv. Це вже шоста подія, яка збирає небайдужих і думаючих людей в нашій країні. Проекту innovations.com.ua приємно підтримувати саме такі ініціативи. Ми підготували добірку найкращих тез спікерів конференції.

   Про розвиток управлінських талантів у агросфері

   Де шукати персонал і керівників для компаній з аграрної сфери бізнесу? Як розвивати співробітників? Як перешкоджати плинності управлінських кадрів?

   Євген Черняк про власну філософію бізнесу

   Відеозапис управлінської дискусії учасників МВА-програм з Євгеном Черняком в рамках проекту kmbs CHANGE talks.

   Тарас Лукачук про зміни в собі та компанії

   Відеозапис із зустрічі учасників MBA-програм kmbs з Тарасом Лукачуком, генеральним директором нових ринків Східної Європи та Центральної Азії компанії "Крафт Фудз".

   Усі публікації »

   Ми у соціальних мережах