Між лідерством і менеджментом

У чому полягає різниця між лідером і менеджером? З якими викликами здатні впоратись ці ролі, а які виклики вони самі створюють? Про це розмірковує Ден Роквелл, один з топ-50 світових фахівців з управління.

 

 

 

 

 

 

 

Трапляється, що внаслідок успішної роботи лідера виникають нові проблеми, вирішити які йому складно. Ден Роквелл пояснює подібну ситуацію так: успішне лідерство створює управлінські виклики, успішний менеджмент – лідерські виклики.

Справа у тому, що ролі лідера та менеджера мають принципову різницю. Лідери – підривають. Менеджери – стабілізують. Саме тому за допомогою інструментів менеджменту майже неможливо вийти з серйозної кризи. А лідер майже ніколи не приводить організацію до стабільності.

Якщо подивитись на те, як працюють компанії, то стане очевидним: хаотичні організації, як правило, мають дуже сильного лідера. А в бізнесу, що переживає стагнацію, навпаки, немає проблем з менеджментом. Уоррен Бенніс, відомий консультант з теорії організацій, сказав: «Організації, що занепадають, зазвичай є занадто керованими і мають недостатньо сильного лідера».

 

 

 
Успішне лідерство створює управлінські виклики, успішний менеджмент – лідерські виклики

 

 

Таким чином, компанія балансує між двома станами: занадто сильна керованість (over-managed) і занадто сильне лідерство (over-led). І кожен з цих станів створює потребу в іншому. Організація із занадто сильною керованістю має налагоджені системи та процеси, але не має пристрасті. Компанія із занадто сильним лідерством, навпаки, має велике «серце», але всередині неї забагато хаосу та нестабільності.

 

Можна виділити такі ознаки компанії із занадто сильною керованістю:

- Системи висмоктують з бізнесу енергію. На практиці це виглядає так, що потрібно заповнити три паперові форми, щоб отримати канцтовари.

- Люди постійно знаходяться у русі, але забули про своє призначення.

- Процедури перетворюються на бюрократію. Ніхто вже не пам‘ятає, коли останнього разу в компанії скасовували хоч якусь процедуру.

- Ніхто не ставить під сумнів те, як робиться будь-що в організації.

- Люди стають гвинтиками у великому корпоративному механізмі.

 

Також Вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Життєстійке підприємство

Дві сторони управління персоналом

Тривожні кнопки бізнесу

 

Компанія із занадто сильним лідерством має наступні ознаки:

- Пристрасть тримається на високому рівні, а процесам приділяється замало уваги.

- Ніхто точно не знає, хто що має робити.

- Навчання - лише у процесі виконання завдань: «Іди й збагни сам, як це зробити».

- Системи прийнято вважати чимось зайвим. Неофіційним слоганом компанії може бути: «Просто візьми й зроби це».

 

Як обрати бажаний для себе стан, як знайти рівновагу між цими двома станами? Ден Роквелл дає таку пораду: занадто керованій компанії варто знайти лідерів, які трохи лякають вас. А організації із занадто сильним лідерство - найняти декілька менеджерів, що зводитимуть вас із розуму своєю педантичністю. У першому випадку вам потрібні «підривники», у другому – ті, хто вибудовує системи.

Також варто пам‘ятати: менеджмент без лідерства стає ефективною стагнацією. А лідерство без менеджменту – неефективним хаосом.

 

За матеріалами Over-led and Under-managed

Коментарі

   календар

   Мультимедіа

   Здорова їжа в Україні: місія нездійсненна чи прибутковий бізнес?

   Сучасна людина дедалі більше працює, шалений темп життя додає стресу. Хочеш не тільки виживати, але жити краще – мусиш ставити цілі і досягати їх. Поставлені цілі – це вже стимул впрягтися у коловорот безкінечних справ.

   Андрій Федорів: Інновації та творчість – питання не натхнення, а методології

   Відомий маркетолог, власник компанії fedoriv.com та викладач kmbs Андрій Федорів розповів про свій професійний розвиток та власне бачення творчості у бізнесі.

   TEDxKyiv про таланти, освіту, розвиток, які визначають наше майбутнє

   “Талант. Освіта. Розвиток” - тема, якій була присвячена конференція ідей вартих поширення TEDxKyiv. Це вже шоста подія, яка збирає небайдужих і думаючих людей в нашій країні. Проекту innovations.com.ua приємно підтримувати саме такі ініціативи. Ми підготували добірку найкращих тез спікерів конференції.

   Про розвиток управлінських талантів у агросфері

   Де шукати персонал і керівників для компаній з аграрної сфери бізнесу? Як розвивати співробітників? Як перешкоджати плинності управлінських кадрів?

   Євген Черняк про власну філософію бізнесу

   Відеозапис управлінської дискусії учасників МВА-програм з Євгеном Черняком в рамках проекту kmbs CHANGE talks.

   Тарас Лукачук про зміни в собі та компанії

   Відеозапис із зустрічі учасників MBA-програм kmbs з Тарасом Лукачуком, генеральним директором нових ринків Східної Європи та Центральної Азії компанії "Крафт Фудз".

   Усі публікації »

   Ми у соціальних мережах