Засновник vs управлінець: нові дані

Ми часто ідеалізуємо людей, які змогли перетворити ідею на багатомільярдний бізнес. Однак приклади, подібні Джеффу Безосу, Біллу Гейтсу та Річарду Бренсону, - скоріше винятки з правила. Чому засновник-візіонер може виявитись поганим управлінцем?

 

 

 

 

 

 

Нове дослідження, проведене групою професорів бізнес-шкіл трьох університетів (Дюка, Вандербільта та Гарвардського), свідчить: компанії, якими управляють засновники, у середньому менш продуктивні (на 9,4%) та менш керовані, аніж ті, де працює найманий генеральний директор. Причому цифри починають вирівнюватись після того, як засновник знаходить собі заміну.

У дослідженні взяли участь 13 тисяч середніх та великих компаній з 32 країн. Віктор Беннетт, асистент-професор стратегії в бізнес-школі Університету Дюка й один з авторів дослідження, стверджує, що можна зробити такий висновок: засновник-управлінець – це найгірший тип управлінця.

Лише малій кількості засновників-управлінців вдається виростити свій бізнес до середнього чи великого розміру. Професор бізнес-школи USC Marshall Ноам Вассерман досліджував 212 американських стартапів, запущених наприкінці 1990-х – на початку 2000-х. Він виявив, що лише 50% засновників продовжували контролювати свої компанії через три роки після запуску. Через чотири роки ця цифра складала вже 40%, і лише 25% засновників управляли бізнесом, коли він виходив на IPO.

Частково це пов’язано з фінансуванням: інвестори зазвичай не хочуть вкладати гроші в компанії, які сильно залежать від однієї особи. Тому часто найманий генеральний директор є умовою отримання фінансування. 

 

 

 
Люди часто засновують організацію, тому що прагнуть мати свободу – але зворотною стороною такого прагнення можуть стати погані управлінські рішення

 

 

Також нерідко проблема полягає у тому, то для запуску бізнесу потрібні інші якості, вміння, спроможності, ніж для розвитку, зростання компанії. Дослідники кажуть, що люди часто засновують організацію, тому що прагнуть мати свободу – діяти так, як самі вважають за потрібне. Але зворотною стороною такого прагнення можуть стати погані управлінські рішення.

«Ми виявили, що деякі керівники вибирають менш прозорі управлінські практики – скажімо, наймають працівників не за компетенціями, а за особистими уподобаннями», - розповідає Беннетт. При цьому керівники можуть навіть розуміти, що діють неефективно, але причина такої поведінки – така ж сама, як і причина створення бізнесу: бажання діяти так, як хочуть.

 

Також вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Пошук власних запитань

Коли в Україні з’являться «величні компанії»

Стартап з 88-річною історією

 

Вассерман досліджував мотивацію засновників і побачив, що коли бажання власника зберегти контроль над бізнесом витісняє прагнення отримати прибуток, інвестори не хочуть вкладати гроші в таку організацію. І чим сильніше прагнення контролю, тим складнішим буде процес «сепарації» і тим болючішим він буде для бізнесу.

Засновники часто ставляться до компаній, як до своїх дітей. На думку дослідників, у такому випадку варто пам‘ятати: у потрібний момент відмовитись від контролю та дозволити дитині зростати самостійно, - одне з найважливіших рішень батька.

 

За матеріалами We finally have proof that visionary founders make the worst CEOs

Коментарі

   календар

   Мультимедіа

   Здорова їжа в Україні: місія нездійсненна чи прибутковий бізнес?

   Сучасна людина дедалі більше працює, шалений темп життя додає стресу. Хочеш не тільки виживати, але жити краще – мусиш ставити цілі і досягати їх. Поставлені цілі – це вже стимул впрягтися у коловорот безкінечних справ.

   Андрій Федорів: Інновації та творчість – питання не натхнення, а методології

   Відомий маркетолог, власник компанії fedoriv.com та викладач kmbs Андрій Федорів розповів про свій професійний розвиток та власне бачення творчості у бізнесі.

   TEDxKyiv про таланти, освіту, розвиток, які визначають наше майбутнє

   “Талант. Освіта. Розвиток” - тема, якій була присвячена конференція ідей вартих поширення TEDxKyiv. Це вже шоста подія, яка збирає небайдужих і думаючих людей в нашій країні. Проекту innovations.com.ua приємно підтримувати саме такі ініціативи. Ми підготували добірку найкращих тез спікерів конференції.

   Про розвиток управлінських талантів у агросфері

   Де шукати персонал і керівників для компаній з аграрної сфери бізнесу? Як розвивати співробітників? Як перешкоджати плинності управлінських кадрів?

   Євген Черняк про власну філософію бізнесу

   Відеозапис управлінської дискусії учасників МВА-програм з Євгеном Черняком в рамках проекту kmbs CHANGE talks.

   Тарас Лукачук про зміни в собі та компанії

   Відеозапис із зустрічі учасників MBA-програм kmbs з Тарасом Лукачуком, генеральним директором нових ринків Східної Європи та Центральної Азії компанії "Крафт Фудз".

   Усі публікації »

   Ми у соціальних мережах