Іронія делегування

Автор: Брайан Робертсон, підприємець, винахідник холакратії

 

Якось я відвідав п'єсу, написану одним із моїх улюблених авторів Баррі Ошрі. Це була блискуча вистава про організацію та розширення повноважень людей, що там працюють. Один рядок, що його вимовив актор, який грав працівника, мене глибоко вразив.

 

 

 

За сюжетом у команди був демократичний лідер, якого зрештою звільнили за нестандартні підходи до роботи. І персонаж-працівник, сумуючи за втратою такого видатного лідера, звернувся до своїх колег із запитанням: «Хто ж тепер делегуватиме нам повноваження?».

Іронія, що я почув у цій фразі, мене зачарувала. Потреба у комусь, хто б прийшов і надав владу - це потреба людини в абсолютно безправній позиції жертви.

Безперечно, той лідер мав найкращі наміри, коли героїчно делегував повноваження підлеглим в організаційній культурі, яка цьому не сприяла. Іронія у тому, що граючи роль героїчного лідера, він ставив людей у позицію безсилих жертв, хоч і не мав такого наміру.

Сьогодні, коли всі розуміють важливість делегування, мені здається, варто звернути увагу на цей парадокс. Організація, де лідери мають “делегувати працівникам повноваження” - це, власне, недемократична, авторитарна організація. Така компанія намагається побороти “героїчний менеджмент згори вниз”, використовуючи лідерів, які згори вниз надають працівникам повноваження. Тобто покладається на ту ж саму систему, яку намагається змінити.

 

 

 
Людина, що грає роль героїчного лідера, ненавмисно ставить інших у позицію безсилих жертв

 

 

Що ж іще може зробити лідер, який має добрі наміри? Напевно, делегувати повноваження працівникам все ж краще, ніж не делегувати? Дійсно, я надав би перевагу менеджеру, що героїчно передає частину влади підлеглим, а не тому, що зберігає статус-кво. Чимало лідерів сьогодні обирають саме цей шлях. Але існує спосіб змінити гру повністю – коли лідер буде до цього готовий.

Концепція досить проста (що стосується реалізації, то це вже інша справа). Щоб відійти від ідеї менеджерів, які делегують повноваження підлеглим, нам потрібна система, яка наділяє владою кожного. Це як конституційна демократія: у ній не потрібен “добрий цар”, який би “делегував” народу певні права і свободи. Сама система є гарантом невід’ємних прав і свобод кожної людини.

 

Також вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Як розв'язувати проблеми без менеджерів

Холакратія і соціальна справедливість

Бізнес і життя з призначенням

 

Аналогічно, коли структура влади та організаційні процеси створені таким чином, що надають кожному можливість отримати й застосувати владу, і не дозволяють нікому - навіть керівнику - домінувати над іншими, то більше не треба покладатися на менеджерів, які комусь щось делегують. Натомість ми отримуємо дещо набагато потужніше: простір, де кожен сам може взяти собі всю необхідну владу на шляху до великої мети. У такій системі всі можуть бути лідерами.

Як конкретно це зробити? Потрібно створити нову структуру влади для організації, та процеси, які розподілять повноваження між людьми - замість того, щоб доручати це автократичним керівникам. Для того щоб ця система сама не стала автократичною, вона має бути зафіксована документально та органічно вплетена в роботу компанії. І нарешті, від лідерів, які хочуть надавати повноваження іншим, такий підхід вимагає героїчної відмови від своєї влади на користь системи.

 

ArticleImages_20126_ArticleImages_20116_5.jpg

 

За матеріалами The Irony of Empowerment

Коментарі

   календар

   Мультимедіа

   Здорова їжа в Україні: місія нездійсненна чи прибутковий бізнес?

   Сучасна людина дедалі більше працює, шалений темп життя додає стресу. Хочеш не тільки виживати, але жити краще – мусиш ставити цілі і досягати їх. Поставлені цілі – це вже стимул впрягтися у коловорот безкінечних справ.

   Андрій Федорів: Інновації та творчість – питання не натхнення, а методології

   Відомий маркетолог, власник компанії fedoriv.com та викладач kmbs Андрій Федорів розповів про свій професійний розвиток та власне бачення творчості у бізнесі.

   TEDxKyiv про таланти, освіту, розвиток, які визначають наше майбутнє

   “Талант. Освіта. Розвиток” - тема, якій була присвячена конференція ідей вартих поширення TEDxKyiv. Це вже шоста подія, яка збирає небайдужих і думаючих людей в нашій країні. Проекту innovations.com.ua приємно підтримувати саме такі ініціативи. Ми підготували добірку найкращих тез спікерів конференції.

   Про розвиток управлінських талантів у агросфері

   Де шукати персонал і керівників для компаній з аграрної сфери бізнесу? Як розвивати співробітників? Як перешкоджати плинності управлінських кадрів?

   Євген Черняк про власну філософію бізнесу

   Відеозапис управлінської дискусії учасників МВА-програм з Євгеном Черняком в рамках проекту kmbs CHANGE talks.

   Тарас Лукачук про зміни в собі та компанії

   Відеозапис із зустрічі учасників MBA-програм kmbs з Тарасом Лукачуком, генеральним директором нових ринків Східної Європи та Центральної Азії компанії "Крафт Фудз".

   Усі публікації »

   Ми у соціальних мережах