Щастя та контроль: чи є зв‘язок?

У людей є глибоко вкорінене прагнення до визначеності й контролю. Проте якщо дозволити йому володіти вами, то можна стати нещасним, - впевнений Радж Рагунатан, професор бізнес-школи при Техаському університеті та автор книги «Якщо ти такий розумний, то чому нещасний?».

 

 

 

 

 

Дослідження показують, що потреба у контролі слугує досягненню принаймні двох важливих цілей. По-перше, допомагає нам вірити, що ми можемо самі визначати результати і впливати на події у нашому житті. Чим сильніше ми відчуваємо, що контролюємо ситуацію, то більше віримо, що здатні досягти бажаного, що ми є достатньо компетентними. А це, у свою чергу, позитивно впливає на загальну задоволеність життям.

Контроль подобається нам ще й тому, що він допомагає нам повірити, що ми не знаходимось під чиїмось контролем. В одному дослідженні, яке проводилось у будинку для літніх, людей розділили на дві групи. Члени першої могли самі обирати, які рослини вирощувати у своїх кімнатах і які фільми дивитись. Учасники іншої не мали такої змоги. За півтора роки виявилось, що рівень смертності у другій групі був удвічі вищий, ніж у першій.

 

 
Пошук контролю може зайти занадто далеко – і тоді стає пасткою

 

Саме тому ми змушені шукати контроль, наша природа стимулює нас це робити. До речі, дослідження показують, що люди, які мають більш високу потребу в контролі, зазвичай встановлюють більш амбітні цілі та, як правило, досягають більшого. Проте пошук контролю може зайти занадто далеко – і тоді стає пасткою.

Скажімо, ми можемо почати надмірно контролювати інших, що неодмінно спровокує конфлікти. Це проявляється у різних ситуаціях, як в особистому, так і у професійному житті. Наприклад, в межах одного дослідження учасників розділили на дві групи у залежності від їхнього прагнення до контролю над іншими (сильного або слабкого). Кожен мав виступати перед аудиторією, і та реагувала або позитивно, або негативно.

 

Також Вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Про увагу і мультизадачність

Карта саморозвитку

Про інвестиції та нетерплячість

 

Результати виявились цікавими. У випадку, коли аудиторія демонструвала підтримку та інтерес, учасники з будь-яким ступенем контролю відчували себе щасливими. Проте у ситуації, коли слухачі були налаштовані негативно, люди з сильним бажанням контролювати інших відчували себе значно гірше, ніж учасники другої групи. Адже коли ми прагнемо контролювати когось, то відчуваємо гнів, фрустрацію, розчарування, коли він поводить себе не так, як нам би хотілось.

Прагнення контролю може виливатись навіть у спроби контролювати оточуюче середовище – і у цьому випадку ми теж ризикуємо нашкодити собі. Треба зазначити, що надмірний контроль – це не теж саме, що й проактивна позиція у житті. Чимало досліджень підтверджують, що людина, яка має мету і йде до її досягнення, відчуває себе щасливішою. Проте надмірний контроль робить над «зацикленими» на цілі. Зрештою, бажання контролювати ситуацію починає контролювати нас. Не кажучи вже про те, що ми починаємо приймати гірші рішення.

 

 
Потрібно розвивати в собі вміння приймати й цінувати невизначеність, замість того щоб її уникати

 

Який вихід з цього замкненого кола? Радж Рагунатан вважає, що потрібно розвивати в собі вміння приймати й цінувати невизначеність, замість того щоб її уникати. Інтуїтивно ми розуміємо, що невелика порція невизначеності корисна для нас (чи не тому ми уникаємо спойлерів?). Однак страх перед невідомим часто бере гору.

Існує чимало способів зменшити своє прагнення контролювати зовнішній світ. Один з найефективніших – перевести фокус контролю на самого себе. У цьому випадку ми починаємо діяти так, ніби самі здатні впливати на своє щастя, і не винуватимо інших у своїх проблемах. І, зрештою, стаємо щасливішими.

 

За матеріалами Why Losing Control Can Make You Happier

Коментарі

   календар

   Мультимедіа

   Здорова їжа в Україні: місія нездійсненна чи прибутковий бізнес?

   Сучасна людина дедалі більше працює, шалений темп життя додає стресу. Хочеш не тільки виживати, але жити краще – мусиш ставити цілі і досягати їх. Поставлені цілі – це вже стимул впрягтися у коловорот безкінечних справ.

   Андрій Федорів: Інновації та творчість – питання не натхнення, а методології

   Відомий маркетолог, власник компанії fedoriv.com та викладач kmbs Андрій Федорів розповів про свій професійний розвиток та власне бачення творчості у бізнесі.

   TEDxKyiv про таланти, освіту, розвиток, які визначають наше майбутнє

   “Талант. Освіта. Розвиток” - тема, якій була присвячена конференція ідей вартих поширення TEDxKyiv. Це вже шоста подія, яка збирає небайдужих і думаючих людей в нашій країні. Проекту innovations.com.ua приємно підтримувати саме такі ініціативи. Ми підготували добірку найкращих тез спікерів конференції.

   Про розвиток управлінських талантів у агросфері

   Де шукати персонал і керівників для компаній з аграрної сфери бізнесу? Як розвивати співробітників? Як перешкоджати плинності управлінських кадрів?

   Євген Черняк про власну філософію бізнесу

   Відеозапис управлінської дискусії учасників МВА-програм з Євгеном Черняком в рамках проекту kmbs CHANGE talks.

   Тарас Лукачук про зміни в собі та компанії

   Відеозапис із зустрічі учасників MBA-програм kmbs з Тарасом Лукачуком, генеральним директором нових ринків Східної Європи та Центральної Азії компанії "Крафт Фудз".

   Усі публікації »

   Ми у соціальних мережах