Яким має бути лідер?

Автор: Євген Пенцак, керівник програми MBF kmbs

 

Завдання лідера – задавати тон змінам, аж до зміни парадигми. Якими саме є лідери, спроможні до цього? І чи існує взагалі єдина відповідь на таке запитання?

 

 

 

 

 

Кажуть, що серед фінансистів є «поети» й «сантехніки». Якщо перенести цю класифікацію на корпоративне управління, то, мені здається, лідер має бути «поетом». Він не має все робити сам (як «сантехнік»), але до нього, ніби магнітом, мають тягнутись люди. І, згодом, вони починають дивитись в один бік і рухатись в одному напрямку.

У першу чергу, лідер має бути лідером думок, тим, кого можна цитувати, на кого посилатись, хто зможе надихати. Якщо він думає так само, як всі, то таке лідерство не має сенсу.

На перший погляд це схоже на харизматичне лідерство, але насправді харизма – це тільки зовнішній прояв, а лідерство – це про внутрішнє. Лідер – це не тільки «поет», що має власну думку, а ще й той, хто готовий пожертвувати собою, принаймні частково, заради інших. Якщо готовності хоча б трохи віддати себе людям нема, то немає і лідера. І люди це зчитують і розуміють: їм нема, навколо кого об‘єднатись.

 

 

 
З економічної точки зору системне лідерство набагато вигідніше, аніж харизматичне

 

 

Харизматичне лідерство «заточене» на певний імпульс, але його недостатньо для того, щоб система рухалась вперед стало. У японців є приказка щодо навчання й лідерства: це як важкий віз вгору тягнути. Ніколи не можна зупинитись, інакше віз тебе придавить, скочуючись назад. Так само може статись і з харизматичним лідером.

Яка альтернатива існує? З економічної точки зору системне лідерство набагато вигідніше, аніж харизматичне. Якщо лідер думає про баланс сил та інтересів гравців, які між собою взаємодіють, мислить категоріями систем та екосистем, - то він досягатиме значно кращих результатів. Крім того, він буде гнучкішим. Для досягнення балансу сил потрібні певні правила гри, а створити їх здатен не харизматичний, а лише системний лідер.

 

Також вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Євген Пенцак: "Головна мета кожної держави – зробити людей щасливими"

Професія управлінця: досвід персональних змін

Святослав Вакарчук: «Потрібно любити себе трошки менше, ніж спільну справу»

 

Також варто враховувати, що лідерство має залежати від середовища, у якому воно існує. Наприклад, у західному суспільстві, яке є досить стабільним, найбільш важливе вміння лідера - бачити на декілька кроків уперед. А у нашому, дуже ризикованому, середовищі лідеру потрібно значно краще орієнтуватись у багатьох сферах одночасно й знаходити на їхньому перетині нові можливості.

Коментарі

   календар

   Мультимедіа

   Здорова їжа в Україні: місія нездійсненна чи прибутковий бізнес?

   Сучасна людина дедалі більше працює, шалений темп життя додає стресу. Хочеш не тільки виживати, але жити краще – мусиш ставити цілі і досягати їх. Поставлені цілі – це вже стимул впрягтися у коловорот безкінечних справ.

   Андрій Федорів: Інновації та творчість – питання не натхнення, а методології

   Відомий маркетолог, власник компанії fedoriv.com та викладач kmbs Андрій Федорів розповів про свій професійний розвиток та власне бачення творчості у бізнесі.

   TEDxKyiv про таланти, освіту, розвиток, які визначають наше майбутнє

   “Талант. Освіта. Розвиток” - тема, якій була присвячена конференція ідей вартих поширення TEDxKyiv. Це вже шоста подія, яка збирає небайдужих і думаючих людей в нашій країні. Проекту innovations.com.ua приємно підтримувати саме такі ініціативи. Ми підготували добірку найкращих тез спікерів конференції.

   Про розвиток управлінських талантів у агросфері

   Де шукати персонал і керівників для компаній з аграрної сфери бізнесу? Як розвивати співробітників? Як перешкоджати плинності управлінських кадрів?

   Євген Черняк про власну філософію бізнесу

   Відеозапис управлінської дискусії учасників МВА-програм з Євгеном Черняком в рамках проекту kmbs CHANGE talks.

   Тарас Лукачук про зміни в собі та компанії

   Відеозапис із зустрічі учасників MBA-програм kmbs з Тарасом Лукачуком, генеральним директором нових ринків Східної Європи та Центральної Азії компанії "Крафт Фудз".

   Усі публікації »

   Ми у соціальних мережах