Уолл-Стріт: гроші не сплять

Автор: Євген Пенцаквикладач фінансів, ризик-менеджменту в Києво-Могилянській Бізнес Школі [kmbs]

Фільм заслуговує на увагу не лише простого глядача, а й спеціаліста в галузі фінансів. У його створенні, очевидно, брали участь чимало економічних радників. Тому значна частина фільму приділяється не різним сюжетним лініям, а головним причинам, через які трапилася світова фінансова криза. Особливо гостро звучить тема морального ризику.

 

ЗАМІСТЬ ВСТУПУ

Все, що відбувається у світі, політиці, фінансах – це тотальна гра і маніпуляція. Кажуть, що всіх людей на Землі можна поділити на дві групи: до першої належать ті, хто грає і знає про це; до другої – ті, що грають, але не усвідомлюють цього. Щоб не потрапити до списку другої групи потрібно розуміти реальний стан справ, розстановку сил у світовому балансі, вміти проаналізувати причинно наслідкові зв’язки, що супроводжують кожну значну у світовому масштабі подію.

"Бики" заробляють гроші, "ведмеді" заробляють гроші, а "свині"? "Свиней" ріжуть. Так каже головний герой фільму. Тому, якщо не знаєш правил гри на світових фондових ринках – немає чого туди лізти.

Сьогодні будь-який вислів відомого економіста має шалений резонанс на фінансових ринках. Наприклад, кожне слово представника Федеральної Резервної Системи США призводить до коливання ринків в межах до двох відсотків. Існує навіть наука, яка вивчає поведінку крупних гравців з метою створення бажаного впливу на ринок – поведінкова економіка та поведінкові фінанси. Про ці та інші тонкощі гри на фінансових ринках йдеться в сюжетних лініях фільму "Уолл-стріт: гроші не сплять".

 

СЮЖЕТ ПЕРШИЙ: Не порушуйте, хлопці, закон!

Розглянемо кілька аспектів даного уривку фільму.

  • За що сидів один з головних героїв фільму Гордон Геко? За інсайдерську інформацію. Існує дослідження, в якому стверджується, що значна частина угод на західних фондових ринках укладається на основі інсайдерської інформації. Можна припустити, що в Україні цей показник прямує до 90%, а тому у нас майже ніхто не займається розробкою аналітичних моделей інвестування.
  • Скільки часу сидів Гордон Геко? У даному відео напряму не йдеться про термін його ув’язнення, проте певні висновки можна зробити з вигляду мобільного телефону, який йому повертають. Згадаємо, що перший серійний мобільний телефон від компанії Motorola потрапив на ринок США у 1983 році. Він важив 800 гр., а його довжина складала 33 см. Вже цим автори хотіли показати, що Гордон Геко сидів чималий період у в’язниці. Наприкінці фільму Геко говорить про те, що за законом вбивці потрапляють до в’язниці на п’ять років, а йому присудили цілих вісім років ув’язнення.
  • Прототипом яких реальних людей є Гордон Геко? Звернемося до історії фінансових афер. Однією з найбільших нещодавніх фінансових афер є подія, що   сталася у другому за розміром французькому банку Societe Generale (декрет про заснування банку підписаний Наполеоном III 4 травня 1864 року). 24 січня 2008 року банк SG був змушений офіційно оголосити, що в результаті шахрайства втратив 4,9 млрд. євро. Винуватцем цього був Жером Керв’єль, 31-річний молодий чоловік, боязкий, відлюдний і непривітний, який мешкає в передмісті Парижа, заробляє 100 тис. євро на рік. Трейдер самостійно робив ставки, виходячи з власного розуміння поведінки ринків: арбітражними операціями, тобто створенням двох інвестиційних портфелів: перший – з ф’ючерсних угод, за яких ставки робляться на зростання фондових індексів, другий – на основі ставок на зниження індексів. Жером Кервель самостійно оперував величезною сумою в 50 млрд. євро, що дорівнює річному дефіциту бюджету Франції. Його мотивом було бажання створити імідж талановитого трейдера, як казав Нік Ліссон (інший відомий ув’язнений трейдер): "Кервель не хотів наживи, а хотів успіху – це найважливіша складова людей, які працюють на фондових ринках". Протягом тривалого часу Кервелю вдавалися успішні операції і він втратив пильність та відчуття того, що рано чи пізно приходить криза.

 

СЮЖЕТ ДРУГИЙ: Аналізуйте власними зусиллями!

У цьому епізоді чітко демонструється система прийняття рішень у фінансових установах. Перше, що впадає в око – відсутність жінок за столом зібрання. До фінансового інвестування не допускаються жінки, оскільки вони є консервативними за своєю природою і не можуть приймати агресивних рішень, а у чоловіків толерантність до ризику набагато більша.

Джейкоб Мур, молодий романтик, який сліпо вірить та живе ідеєю про альтернативну енергетику. Він настільки щиро сповідує свою ідею, що вона для нього стає сутністю. На противагу Джейкобу – спікер на засіданні інвестиційної компанії – більше прагматик, який чітко розуміє хто і що контролює у фінансовому світі. Кожне його речення і його концепція інвестування пов’язана з фінансовим парадоксом, який має чимало спільного з моральним ризиком. Його логіка є такою: якщо "Черчіль і Шварц" контролює активи певної компанії, значить не потрібно робити власного аналізу при інвестуванні грошей у цю компанію. Це проблема фрі-райдерства – немає змісту витрачати зусилля та кошти на побудову моделей та проведення аналізу, якщо хтось вже це зробив. Тоді виходить замкнуте коло – якщо усі думають, що хтось інший моніторить ринки, то у результаті виходить, що їх ніхто не аналізує.

 

СЮЖЕТ ТРЕТІЙ: Робити гроші на збитках

Криза 2008 року почалася з краху банку Lehman Brothers. За словами фахівців, Lehman Brothers згубила інвестиційна політика, заснована на повній упевненості в держпідтримці за будь-якої ситуації. Така позиція базувалася на тому, що банк майже 50 років користувався преференціями високопоставлених родичів сім'ї Lehman. Тому відмова адміністративного ресурсу підтримати компанію у кризовий період у 2008 році й стала основною причиною банкрутства. У результаті, четвертий за величиною банк США з півтора сторічною історією "згорів" усього за декілька місяців, і був проданий за ціною середнього українського банку. Коли остання надія на збереження активів була втрачена, керівництво вирішило розпочати процедуру банкрутства лише для частини своєї структури. Об'єктом банкрутства стала холдингова компанія, на рахунок якої були перекладені борги всієї структури – 613 млрд. дол. Дочірні підрозділи банку, включаючи брокерсько-дилерський та підрозділ з управління активами (їхній обсяг – 282 млрд. дол. на кінець 2007 р.), продовжили роботу після 15 вересня – дати запуску процесу банкрутства – і не підпали під цю процедуру. Окрім цього, голова Lehman Brothers Річард Фулд вчасно, за декілька днів до вересневого краху, розподілив багатомільйонні бонуси та зарплати. У результаті, топ-менеджемент Lehman Brothers продемонстрував збиток більше ніж у півтрильйона доларів і вдало завершив свою кар'єру, забезпечивши собі далеко не безбідну старість та підґрунтя для нового бізнесу. Це одне з можливих рішень в ситуації банкрутства: вам байдуже з якою сумою банкрутувати, але люди залишаються задоволеними.

 

СЮЖЕТ ЧЕТВЕРТИЙ: Вмійте знайти "ниточку" у свого співбесідника

Якою б хорошою та "правильною" не була б людина, проте кожен любить відчути себе важливою персоною. Джейкоб прийшов купувати обручку, але хоче, щоб його відвели в "грошову кімнату". Зі сленгу банкірів – це кімната, де здійснюються великі операції. Проте в ювелірному магазині такого поняття немає, а є VIP-зал. Мораль епізоду така: в кожної людини є ниточка, за яку її можна вхопити, і головне - це мистецтво в поведінкових фінансах – знайти таку ниточку.

 

СЮЖЕТ ПЯТИЙ: Крах чекає на всіх

Однією з ключових тез фільму є теза про те, що крах чекає на всіх. Закони капіталізму такі, що рано чи пізно трапляється криза. Аналіз історії та наукові дослідження стверджують, що з плином часу період між кризами буде зменшуватися, а амплітуда збільшуватися. На кожному фінансовому ринку утворюються бульбашки. І кожній бульбашці передує міф. Перед бульбашкою ринку нерухомості був міф про те, що вартість землі буде постійно збільшуватися. Людей стає на планеті усе більше й більше, а площа землі залишається сталою. Проте все виявилося не так.

Наявність значних фінансових криз - це наша плата за капіталізм та ринкову економіку. У випадку планової економіки буде повільний, але стабільний ріст, проте ніхто не буде мотивований. Якщо людство хоче жити у вільній економіці, то хочемо ми того чи ні, час від часу повинні розплачуватися кризою. Поширена думка, що криза – це спланована акція, на якій дехто заробив чималі гроші. У фільмі теж про це йдеться, коли говориться, що компанія "Черчіль і Шварц" грала на протилежних тенденціях, йшла в "короткі" позиції. Раніше я особисто теж мав скептичне ставлення до політики США, але поспілкувавшись з деякими впливовими людьми з уряду, з американськими мільярдерами, я побачив в їхніх очах дитячу відповідальність за долю планети. Вони здатні на все, що завгодно, аби тільки врятувати земну кулю від глобального колапсу, від тероризму, і відчувають при цьому персональну відповідальність за долю людства.

 

СЮЖЕТ ШОСТИЙ: Про моральний ризик

На зібранні ФРС, провідних фінансистів та представників найбільших фінансових установ вирішується питання про порятунок компанії, яка потрапила у скрутне становище. Перед представниками стоїть головна дилема: врятувати компанію та дати їй вижити, або зробити публічну розправу. У першому випадку це може стати сигналом для інших фінансових компаній, що ризикувати можна усім, і у випадку програшу - ФРС прийде на допомогу. У випадку публічної розправи над одним з інвестиційних банків, почнеться очищення всієї фінансової системи від "ненадійних" активів.

 

СЮЖЕТ СЬОМИЙ: Спекуляція на позичені гроші

Головна промова Гордона Геко, в якій він розповідає про основні причини краху – спекуляція на позичені гроші. Коли герой озвучує слово "спекуляція" – одразу стає моторошно, адже усі ми на чомусь спекулюємо. Кожен з нас має певне бачення інвестування грошей в ті чи інші бізнес-проекти. Це теж спекуляція. Проте, основна причина краху зовсім інша – наголос робиться на позичених коштах. Коли люди почали розуміти, що вклавши у кожний інвестиційний проект 2-5% власного капіталу, і закредитувавшись під 95%, можна було заробити до 500% доходу. Люди звикли до цього. Усі дійшли до одного моменту - як визначити "waited average cost of capital"? Чим більше позиченого ресурсу, тим менше значення WACС, тим більше буде заробітку на власних проектах. Але мало хто розуміє, яку дисконтну ставку потрібно брати, враховуючи цей додатковий ризик надмірного левереджу, і де його критична межа. Люди звикли мислити трендами. Якщо нерухомість йшла вгору, то так мало б тривати вічно. Якщо тепер ринки йдуть вниз, то усі думають, що так буде й надалі. Звісно, що про це все пишеться в підручниках з фінансового менеджменту, проте мало хто їх читає і звертає увагу на ці деталі.

Основне джерело зародження криз – це жадність.

Але жадність – це добре чи погано? Ще гірше – це некомпетентність. Як стверджує головний герой фільму - Геко: "Серед усіх людей на землі лише 75 знали, що таке CDO1 чи ABS2 і ті ризики, які вони несли".

Примітка ред.:

  • 1CDO  - Collateralized debt obligation - облігація, забезпечена борговими зобов'язаннями;
  • 2ABS  - asset-backed security, цінні папери, забезпечені активами.

 

над матеріалом працювали Анна Глива і Андрій Ковальчук

за матеріалами перегляду фільму "Уолл-Стріт: Гроші не сплять", який відбувся в рамках зустрічі з випускниками kmbs [27 січня 2011 року]

Фото: whysoblu.com