Едгар Шейн про лідерство, культуру та усвідомленість

Відомий психолог, автор концепції організаційної психології та експерт у сфері корпоративної культури Едгар Шейн у розмові з віце-президентом Google з розвитку персоналу Карен Мей розповів про свій погляд на управління людьми та лідерство.

 

 

 

 

 

 

Пропонуємо декілька цікавих думок Едгара Шейна з цього інтерв'ю:

Усвідомленість - це не якийсь медитативний процес. Це ситуаційне розуміння того, що культура визначає наш спосіб мислення. Ми дуже часто не усвідомлюємо того, як сильно культура впливає на нас, причому на багатьох рівнях: національна чи етнічна культура, організаційна, культура підрозділу, де ви працюєте, вашої команди...

На мою думку, культура - це акумульоване знання, яке ви отримали завдяки перебуванню у певних групах. Спочатку людина вивчає культуру своєї родини, потім - школи тощо. Тому я вважаю, що культура - це  щось всередині нас, а не зовні.

Як аналізувати культуру? По-перше, треба подивитись на так звані культурні артефакти. Скажімо, в компанії - це будівля, те, як одягаються працівники, все те, що можна побачити, помацати, почути. Це все реальні речі, які є маніфестацією культури - але це лише поверхня.

 

 

 
Культура - це акумульоване знання, яке ви отримали завдяки перебуванню у певних групах

 

 

Другий рівень - це проголошені цінності (скажімо, "ми креативні", "ми цінуємо командну взаємодію" і т.д.). Вони необов'язково можуть пояснити все, що ми робимо. Я б скоріше сказав, що це певні допущення, які ми приймаємо як дане. І третій, глибинний, рівень - це ДНК компанії. І найбільша усвідомленість потрібна саме тут. Скажімо, якщо ви аналізуєте культуру компанії, то вас має цікавити не те, чи є вона приємним місцем для роботи. А те, що знаходиться на цьому глибинному рівні: що саме означає працювати тут.

 

Також Вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Рене Джеймс про толерантність до ризику та лідерство

Євген Пенцак: Як CFO може оцифрувати стратегічну ідею CEO

Запис виступу Раґнара Сііла в kmbs

 

Якщо лідер бачить проблему у свого працівника, йому потрібно чітко визначитись - з чим він має справу. Якщо це проста ситуація, і він точно знає, як її розв'язати - можна прямо сказати людині, що варто зробити. Але якщо справа серйозна, наприклад, проблема у взаємодії між групами працівників, то першим кроком має бути інше. Варто позбавитись ілюзії, що ви знаєте, як розв'язати проблему. Стати скромнішим - тобто визнати, що є щось, чого ви не вмієте, не знаєте. А далі - дозволити своїй цікавості вийти на перший план і взяти гору над іншими почуттями.

Коментарі