Мартін Рівз про біологічне мислення в бізнесі

Які властивості мають сталі, довготривалі системи? Чому бізнес може повчитись у імунної системи людини? Про це розмірковує керівник BCG Henderson Institute та виконавчий директор нью-йоркського офісу Boston Consulting Group Мартін Рівз у TED-відео.

 

 

 

Ключові тези Мартіна Рівза:

Імунна система людини має декілька важливих характеристик. По-перше, надмірність: вона створює мільйони копій різних клітин, тобто величезний буфер на випадок якихось проблем. По-друге, різноманітність: у нас є лейкоцити, В-клітини, Т-клітини і багато інших типів клітин. Така різноманітність дозволяє упоратись майже із будь-яким викликом.

По-третє, імунна система має модульну структуру. Є поверхневий бар'єр шкіри, є швидко реагуюча система вродженого імунітету, а також є адаптивна імунна система. Якщо одна з них виходить з ладу, інша може взяти на себе її функції.

Четверта характеристика - адаптивність. Система може виробляти антитіла навіть для тих загроз, з якими вона раніше не стикалась. І робить це надзвичайно мудро, адже запам'ятовує усі попередні подібні випадки. Імунна система вбудована в більшу систему - тіло людини - і працює з ній у повній гармонії, забезпечуючи дивовижний  рівень біологічного захисту.

 

 
Ефективність - це про короткострокову перспективу. Якщо б наша імунна система була більш «ефективною», то люди помирали б, стикнувшись із новим різновидом грипу

 

Якщо уявити собі комерційний продукт, що має такі ж властивості, що й імунна система людини, то він буде не надто ефективним (надто складний, надто чутливий і швидко змінюється). Але ефективність - це про короткострокову перспективу. Якщо наша імунна система була б більш «ефективною», то люди помирали б, стикнувшись із новим різновидом грипу.

У бізнесі ми постійно прагнемо збільшення ефективності. У той же час середня тривалість життя компанії у США – усього 30 років. А ймовірність того, що бізнес закриється через п‘ять років після створення – 32%. Можливо, час звернутись до природи за порадою – як зробити компанії більш довговічними?

 

Також вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Тривожні кнопки бізнесу

Стратегічна майстерність

Логіка відкритості

 

Характеристики, властиві імунній системі, також мають чимало стійких соціальних систем і бізнесів, що живуть набагато довше, аніж їхні конкуренти. Скажімо, у 2012 році компанія Kodak збанкрутувала, а Fujifilm зуміла вижити, хоча стикнулась із тими ж загрозами. Fujifilm використала експертизу у сфері оптики, хімії та матеріалознавства для диверсифікації на різні ринки. І хоча деякі експерименти й були невдалими, це дозволило організації адаптуватись до зміни зовнішніх умов.

А компанія Toyota одного разу стикнулась із серйозною проблемою: згорів єдиний завод, що постачав їй клапани для гальмівних систем автомобілів. Їй вдалось відновити поставки за п‘ять днів. У тому числі - завдяки використанню принципу модульності при побудові мережі постачальників.

 

 
Різниця між механістичним та біологічним мисленням - приблизно така ж, як між киданням м'яча та випусканням пташки

 

Як почати використовувати природні принципи в бізнесі? Спочатку зміни мають відбутись у свідомості. Ми звикли думати про компанію механістично: ставити цілі, аналізувати проблеми, планувати - і прагнути збільшення ефктивності.

Можливо, в стабільних умовах це й може працювати певний проміжок часу, але після 1980-х років поєднання глобалізації та технологічної революції зробило бізнес-середовище набагато динамічнішим. І тепер нам потрібно опанувати "біологічне мислення". Замість контролювати - міркувати, яку форму може мати рішення.

Різниця між механістичним та біологічним мисленням - приблизно така ж, як між киданням м'яча та випусканням пташки. Траекторію м'яча можна легко розрахувати, із пташкою так не вийде.

Коментарі