Наука і креативність

Яким буде майбутнє науки, якщо вона залишатиметься «грою для обраних»? Чим мистецтво може бути корисним науці? Про це розмірковує астроном Мішель Таллер у короткому відео.

 

 

 

Деякі думки Мішель Таллер:

- Значна частина культури науки - це пережиток минулого. Формалізм досі відіграє вагому роль, і певною мірою він потрібен. Адже кожен науковець має написати статтю про своє досягнення таким чином, щоб інший міг відтворити його експеримент і отримати такий самий результат. Це ніби інструкція: "налаштуйте свій телескоп ось так, наведіть його ось туди - і ви побачите те, що помітив я".

- Проблема у тому, що чимало науковців вважають: формалізм - це і є наука. Насправді ж це лише корисний інструмент. Наука ж сама по собі - це дослідження, допитливість. Наука - це не метод. Люди стають науковцями різними шляхами і ведуть наукову діяльність, використовуючи різноманітні стратегії.

 

 

 
Чимало науковців вважають: формалізм - це і є наука. Насправді ж це лише корисний інструмент

 

 

- У науковців є певне упередження перед емоційним зв'язком зі світом, перед комунікацією своїх ідей аудиторії. Більше того, науковці часто опираються самій думці про те, що потрібно візуалізувати те, що вони роблять, і донести це до широкого загалу. Вони не хочуть співпрацювати з художниками, які могли б зробити науку більш наочною і емоційною. Напевно, такі вчені думають, що тоді наука перестане бути спражньою наукою.

- На мою ж думку, наука помре, якщо не дозволить усім брати у ній участь. Наука не може бути привілеєм для декількох обраних, які відділяють себе від культури. Те ж саме вірно й для мистецтва: його не мають створювати тільки професіонали. Будь-хто може бути частиною мистецтва - і завдяки цьому цінувати його сильніше.

- Зрештою, будь-хто може ставити запитання про науку. І це має стати нормою: наука не може бути відділена від решти людського життя.

 

Також вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Мішель Монтень: «А що я знаю?»

Юло Вооглайд: «Одних лише знань недостатньо»

Цицерон: втомлений від слів

Коментарі