Арун Сундарараджан про капіталізм натовпу

Які сфери може зачепити шерингова економіка у майбутньому? І як вона змінює моделі працевлаштування? Про це розповів професор Нью-Йоркського університету Арун Сундарараджан під час виступу в компанії Google.

 

 

 

Деякі думки Аруна Сундарараджана:

- Зараз ми спостерігаємо новий спосіб організації економічної діяльності, і він впливатиме на саме поняття "мати роботу". В основі цих змін лежить те, що я назвав капіталізмом натовпу (crowd-based capitalism).

- Коли я був дитиною, то дивився по телевізору контент, який робили переважно великі корпорації, а каналами володіла держава чи, знову ж таки, великий бізнес. Зараз моя донька майже не дивиться телевізор, натомість дивиться YouTube. YouTube - це платформа, яка належить великій компанії, але контент тут різноманітний. Щось створено окремими особами, щось - групами, щось - малим бізнесом, щось - великим. Але головне, що ми вже відійшли від моделі, коли контент виробляється корпораціями.

- Те ж саме відбувається у багатьох сферах діяльності. Скажімо, якщо ви хочете бути філантропом - то можете піти на Kickstarter. Краудфандинг дозволяє стартапам отримати фінансування, причому інвестором може бути хто завгодно: починаючи від професіонала і закінчуючи звичайною людиною. Приклад - британський ресурс Funding Circle. Середній розмір позики тут - 50 тис. фунтів, але ви отримуєте їх не від банку, а від більш ніж 200 позичальників.

- Я вірю, що у майбутньому капіталізм натовпу зачепить і такі сфери, як виробництво та постачання енергії. Як тільки сонячні батареї зможуть надійно зберігати енергію, з'явиться чимало локальних мереж і платформ, де люди зможуть продавати надлишки акумульованої енергії тим, хто її потребує.

- Шерингова економіка - це щось набагато масштабніше за ті компанії, про які можна почути у новинах (Uber, Airbnb тощо). Бізнеси, які вже працюють у новій парадигмі, складають половину ВВП у розвинених країнах.

- У кінці 20 століття п‘ять з шести американців працювали на корпорації. Це стало домінуючою моделлю - як заробляти собі на життя. Але тепер з'явилась нова альтернатива: замість того, щоб акумулювати ресурси, наймати працівників і виробляти продукти, інституції можуть агрегувати те, що виробляють чи пропонують різні люди.

 

Також вам можуть бути цікавими такі матеріали:

Цінність платформ

Рейчел Ботсман про шерингову економіку

Як marketplace змінює бізнес та світ

Коментарі